Prakticky už všetci vieme o tom, že staré svetelné zdroje boli postupne vyradené z trhu a nahradené tými novšími, respektíve efektívnejšími a zároveň úspornejšími. Hlavným dôvodom však bolo ekologické hľadisko, nakoľko staré žiarovky obsahovali pomerne vysoký obsah škodlivej ortuti. V septembri v roku 2012 bola z trhu oficiálna stiahnutá forma posledných žiaroviek „zo starej školy“ a nahradili ich úsporné žiarivky, ale tiež funkčné LED svietidlá so svojim napájaním cez zdroj 12v alebo 24v.Afroameričan v košeli drží v ruke žiarovku.jpg
LED je označenie pre svetlo emitujúcu diódu (light emitting diode) a tie sú hlavnou súčasťou žiarenia týchto moderných svietidiel. Diódy majú okamžitý a neprerušovaný chod, vydržia oveľa dlhšie a v neposlednom rade spotrebujú len minimum energií. Prakticky vravíme o revolučnom princípe formy osvetlenia, ktorý sa neustále vyvíja.
Vravíme o princípe odlišnom, než sú ďalšie alternatívy ako kompaktná žiarivka či halogénová žiarovka. Technológia LED je v skutku špecifická, poskytuje maximálny svetelný tok a z hľadiska efektivity takisto najvyššiu úspornosť. Túto technológiu v súčasnosti využívajú viaceré typy http://kesky.cz/hledame-kesky/jake-typy-kesi-existuji/ osvetlení ako napr. reflektory, panely, trubice, ale základom sú samozrejme moderné led žiarovky so závitom E27 alebo E14, takisto „bodovky“ gu10 apod.Žiarovka v tme.jpg

  • Svojim dizajnom sa prakticky nelíšia od svojich predchodcov a užívateľ si tak na ne veľmi rýchlo zvykne.
  • Rozdiel je v pravidelne nižšej spotrebe energií a životnosti týchto zdrojov, ktorá sa odhaduje na cca 30 000 až 50 000 hodín žiarenia.
  • Rozdiel je tiež v otázke tepla, pričom staré žiarovky vrážali vysokú časť energie práve do tepla, čím boli nadmieru rozohriate, hrozilo ich vypálenie a samozrejme bola neefektívna spotreba. Tieto vlastnosti sa však led svietidiel nedotýkajú, tie koncentrujú drvivú časť spotrebovanej energie prioritne do toho najpodstatnejšieho-do svetla.